Ogumienie zimowe i letnie

Ogumienie zimowe i letnie

W niezbędniku samochodowym każdego posiadacza samochodu winien się znaleźć obowiązkowo zestaw opon letnich i zimowych. Taki zestaw daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Kierowca jest przygotowany na nieuniknioną zamianę opon w najbardziej odpowiedniej chwili. Trzeba tylko właściwie wcześnie wyczuć taką chwilę, kiedy opony letnie powinno się już zamienić na opony zimowe. Ale i momentu zmiany w przeciwnym kierunku, czyli opon zimowych na letnie, również powinno się przypilnować. Sprawa nie tylko w tym , czy będzie trzeba stać w nieznośnie długiej kolejce do warsztatu, gdzie tej zamiany dokonają. Istotnym sygnałem dla zamiany opon powinno być też bezpieczeństwo jazdy uzależnione od odpowiedniego doboru opon do warunków zewnętrznych.

aluminiowa felga z oponą

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzaj technologii wytwarzania obu wersji opon jest odmienny, dzięki czemu są one przygotowane do odmiennych warunków pogodowych. Od pierwszego wejrzenia różnice między oponami letnimi i zimowymi są widoczne. Różny jest rodzaj zastosowanych bieżników. Opony letnie posiadają rowki (lamelki) przygotowane do odprowadzanie z nich wody deszczowej. Natomiast opony zimowe mają lamelki zgoła inaczej skonstruowane. Rolą ich jest usuwanie nadmiaru śniegu, który przylepia się do kół. Różny jest też skład mieszanek, z których zrobione jest ogumienie samochodowe. Opony zimowe mają tego typu skład, który dopiero z nadejściem mrozów nabiera optymalnej sprężystości. Tak więc w czasie zimy ich wydajność jest najbardziej odpowiednia. Natomiast opony letnie dobrze się spisują kiedy temperatury są na plusie. Nie przeszkadzają im też upały, które źle wpływają na opony zimowe.

droga

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo ważny jest również sposób przechowywanie opon, które akurat nie są używane . Po to, żeby posłużyły one jak najdłużej opony zimowe ściągnięte na okres letni, czy też opony letnie ściągnięte przed okresem zimowym należy przede wszystkim dobrze oczyścić. Obecnie dostępne są także różnorodne preparaty do konserwacji ogumienia, które pozwolą na ich zabezpieczenie. Ogromne znaczenie ma też miejsce składowania opon. Tak dla opon letnich jak i zimowych najodpowiedniejsze do przechowywania są miejsca suche, chłodne i zacienione. Opon nie należy też trzymać w zasięgu substancji chemicznych. Odpowiednio przechowywane opony będą służyć właścicielowi pojazdu dłużej i odpowiednio spełnią swoje podstawowe zadania. Natomiast wymiana ich w zalecanym przez znawców tematu czasie przysłuży się nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale i do ochron Hurtopony.pl życia kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*