Czym sugerować się przy wyborze letnich opon?

Czym sugerować się przy wyborze letnich opon?

Każdy z kierowców dbających o swój samochód, musi pamiętać i wielu rzeczach. Obowiązkowe przeglądy, ubezpieczenie, wymiana oleju i filtrów, konieczne naprawy to tylko niektóre kwestie, o jakie trzeba zadbać. Do tego dochodzi również konieczność zmiany opon dwa razy w roku. O czym pamiętać wybierając opony letnie? Na co zwrócić uwagę?

Wiele osób zwraca uwagę na parametry. I bardzo słusznie. Jeśli chodzi opony letnie to ogromnie istotna kwestia, podczas wyboru. Wiąże się ona bezpośrednio z bezpieczeństwem użytkowania takich opon. Warto wiedzieć, że od 2012 roku Unia Europejka wprowadziła nakaz umieszczania na oponach jej parametrów. Można na takim oznaczeniu zobaczyć, czym dane opony letnie się różnią. Na takich oznaczeniach widać, jaka jest przyczepność opony na wilgotnej nawierzchni, jak duży jest hałas, jaki taka opona generuje, oraz widać też jej efektywność paliwową. Jeśli chodzi o ostatni wskaźnik, to oznacza się go literami od A do G, jest on związany bezpośrednio z tym, o ile bardziej ekonomiczna jest jazda. Klasa A jest najwyższa i daje najwięcej oszczędności. Różnica między najwyższą oraz najniższą klasą może być całkiem spora, ponieważ może wynosić oKOŁO siedmiu procent zużycia paliwa. Jednak niestety im lepsza klasa, tym oczywiście cena wyższa.
Gdy mowa o określeniu stopnia przyczepności, to używa się klas od A do F, gdzie A oznacza najlepszą przyczepność do podłoża. Tutaj również różnice pomiędzy klasami są znaczące. Między najwyższą a najniższą mowa bowiem nawet o około dwadzieścia procent dłuższej drodze hamowania. To bardzo dużo, o czym można przekonać się samemu, kiedy podczas gwałtownego hamowania na śliskiej drodze.
Opony letnie

Autor: The Forests Dialogue
Źródło: http://www.flickr.com
Do tego dochodzi oznaczenie hałasu. Na obowiązkowych etykietach, o jakich była mowa wcześniej, musi być napisane, jak duży jest poziom hałasu, emitowanego przez dany model opon. Halas ten określany jest w decybelach. Klasa głośności również obrazują fale narysowane na etykiecie. Najlepsze są te z jedną, są stosunkowo ciche, natomiast te, które posiadają trzy fale, są już nawet cztery razy głośniejsze.

Mimo tego, że europejskie normy nakazują poinformowanie o tych trzech wyżej wymienionych parametrach, to producenci opon często podają nawet kilkadziesiąt istotnych parametrów. Na przykład odporności na zużycie czy skuteczności na suchej nawierzchni – hurtopony.

Dlatego też nie wszyscy sugerują się jedynie etykietami, które wprowadziła Unia Europejska. Wolą dokładnie sprawdzić produkt, który zamierzają kupić. Warto zwracać na nie baczną uwagę. Oczywiście im lepsze parametry, tym opony będą droższe. Dlatego trzeba znaleźć kompromis pomiędzy ceną a jakością. Wybrać najlepszą klasę opon w danym przedziale cenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*